Content Marketing/foto: canva.com
Content marketing, to w ostatnim czasie coraz popularniejsze hasło – ale czy wiesz, co ono oznacza? W skrócie jest to po prostu marketing treści, forma strategii marketingowej, która polega na tworzeniu i dystrybucji wartościowych treści, celem pozyskania zainteresowania i utrzymania długotrwałych relacji z klientami. Dowiedz się więcej o rozległej roli marketingu treści i poznaj jej największe zalety!
Jaka jest definicja content marketingu? W języku polskim content marketing oznacza dosłownie marketing treści. Stanowi strategię marketingową prowadzoną najczęściej przez internet w celu pozyskania stałego grona klientów. W ramach strategii podejmowany jest szereg działań, który polega na publikacji oraz promowania wartościowych i ciekawych treści dla określonej grupy odbiorców. Nie jest to jednostronny przekaz reklamowy, jak standardowy marketing – ale jego celem jest zbudowanie długotrwałych, intensywnych relacji z klientami – a zatem stanowi pewną formę dialogu. Podstawowe działania content marketingu to:
Marketing treści może przybierać różne formy, takie jak: publikacja artykułów, filmów, prezentacji multimedialnych, webinarów, grafik, infografik, podcastów, wykresów. W przypadku content marketingu znaczenie ma zarówno forma publikowanych treści, jak i sama treść, dlatego tak ważny jest nacisk na ich wartościowy przekaz. Strategia marketingowa może uwzględniać również działa poza internetem, za pomocą ulotek, folderów i gazet. Warto wykorzystać również narzędzia content marketingu, które pomagają zwiększyć zainteresowanie treściami – jak programy audiowizualne i banki grafik.
Zwróćmy uwagę na rodzaje treści, jakie publikowane są w ramach działań content marketingowych. Ważne jest, aby dostosować formę tekstu do odbiorcy i strategii komunikacji. Do najczęstszych form content marketingu należą:
Działania z zakresu tworzenia treści nie są zatem szablonowe i dają szerokie pole działania.
Jedną z podstaw efektywnego content marketingu jest dystrybucja treści. Stworzenie dobrej jakości tekstów to nie wszystko – bez odpowiedniej dystrybucji nie trafimy do potencjalnego klienta. Dlatego specjaliści ds. content marketingu dobierają odpowiednie kanały dystrybucji uwzględniając typ treści oraz grupę docelową, do której skierowane są treści. Jakie są kanały komunikacji i dystrybucji treści? Jak trafić do wybranych odbiorców treści?
Marketing wirusowy nie jest niebezpieczny – nie chodzi o wprowadzanie wirusa. To zainicjowanie sytuacji, dzięki której potencjalni odbiorcy treści, sami zaczną udostępniać informacje o firmie, jej usługach oraz produktach. Wbrew pozorom nie zawsze ma to związek z treściami reklamowymi, ale wywołaniem pozytywnych skojarzeń związanych z firmą. Dobrym tego przykładem mogą być reklamy Serca i Umysłu. Popularnymi formami marketingu wirusowego są przede wszystkim materiały wizualne: grafiki, wideo, komunikaty, a czasem gry online.
W pewien sposób marketing wirusowy jest formą marketingu szeptanego – udostępniona treść lub produkt naszej firmy, sprawia że znajomi mogą chętniej skorzystać z naszych usług. Głównymi zaletami marketingu wirusowego jest:
Wśród wad tego rodzaju marketingu można wyróżnić fakt, że nie mamy kontroli nad treścią, nie możemy sprecyzować jej do konkretnej grupy odbiorców, ze względu na wirusowość nie możemy anulować naszej kampanii.
Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest SEO. SEO (Search Engine Optimization) – czyli optymalizowanie pod kątem wyszukiwarek internetowych. Związane jest to z praktykami, dzięki którymi następuje dostosowanie stron internetowych i zamieszczanych na nich treści w taki sposób, aby dzięki temu miały jak najwyższą pozycję w wynikach wyszukiwarek internetowych. Jakościowe treści to bardzo ważny element budowania strategii internetowej, jednak bez SEO jest to nieefektywne działanie. Wyszukiwarka, taka jak Google kładzie obecnie wysoki nacisk na naturalność treści oraz dostosowanie ich do intencji użytkownika – dlatego odpowiednie słowa kluczowe stanowią bardzo ważny fundament odpowiedniego optymalizowania treści. Content marketing i SEO stanowią doskonały duet – mówimy tutaj o wysokiej jakości treści z odpowiednią ich optymalizacją. Co daje nam to połączenie?
W jaki sposób można przygotować strategię marketingową firmy z wykorzystaniem SEO i marketingu treści? Jak zwiększyć widoczność strony i rozpoznawanie Twojej marki oraz zbudować zaufany wizerunek firmy? Zacznij od odpowiedniego planu content marketingowego:
Linkbuilding to ważny element pozycjonowania, który polega na zdobywaniu linków z innych witryn do własnej. Podobnie, jak w przypadku treści, bardzo ważne są dobre jakościowe linki, które dzielimy na:
Skąd można pozyskać linki zewnętrzne? Najpopularniejsze źródła to: kalatogi, blogi, fora internetowe, media społecznościowe, artykuły sponsorowane.
Dystrybucja atrakcyjnych i przydatnych treści to dla Twojej firmy ogromna możliwość zyskania nowych klientów, a tym samym zwiększenia rozpoznawalności Twojej marki. Dzięki działaniom marketingowym możesz szybciej budować relacje z klientem oferując mu treści, których poszukuje. Dzięki budowaniu pozytywnego wizerunku i świadomości marki, zyskujesz zaufanie swoich potencjalnych odbiorców, a jednocześnie dbasz o stałych klientów. Zyskujesz możliwość sprzedaży swoich produktów i usług, a co za tym idzie – Twoja firma zarabia więcej i staje się coraz bardziej rozpoznawalna. Wartościowy content stanowi podstawę marketingu internetowego, ale warto skorzystać z SEO, aby treści publikowane w kanałach dystrybucji dotarły do Twoich potencjalnych klientów. Należy pamiętać, aby dobrać odpowiednie dla niej treści – nie próbuj zwiększać zasięgów nasycając swoją witrynę słowami kluczowymi, które nie są Twoją marką. Przez to stracisz, a nie zyskasz – zaufanie stanowi podstawę relacji z klientami.