Rośliny oczyszczające powietrze/ foto: canva.com
Rośliny oczyszczające powietrze mogą być znakomitą i naturalną alternatywą dla odświeżaczy powietrza w Twoim mieszkaniu oraz domu. Rośliny antysmogowe, jak sama ich nazwa wskazuje mogą oczyścić powietrze ze smogu. Zobacz, jak możesz poprawić komfort swojego życia w naprawdę prosty sposób. Rośliny oczyszczające powietrze – 20 gatunków w walce ze smogiem.
Jak poprawić jakość powietrza w domu, za zaledwie kilkanaście złotych? Skrzydłokwiat. Ta prosta w uprawie roślina doniczkowa oczyszcza powietrze z toksyn, lotnych związków organicznych takich jak benzen i aceton, a także formaldehyd oraz trichloroetylen. To ładny i atrakcyjny kwiat, który posiada duże dekoracyjne liście kwiatostan przypominający żagle. Skrzydłokwiaty potrafią osiągnąć wysokość nawet 80 cm. Lubią lekko zacienione miejsca oraz temperaturę pokojową. Najlepiej podlewać go 2-3 razy w tygodniu, a zimą zaledwie raz na tydzień. Należy zachować jednak ostrożność, bo roślina może być szkodliwa dla wielu zwierząt. Preferowana gleba żyzna, przepuszczalna i lekko kwaśna (pH 5-6).
Naturalny oczyszczacz powietrza to popularny w Polsce Bluszcz pospolity. Doskonale radzi sobie z formaldehydem, który jest najbardziej powszechną substancją zanieczyszczającą powietrze, formaldehyd emitowany jest m.in. ze spalin samochodowych. Roślina nie potrzebuje dużo słońca, dlatego wybór miejsca dla niej nie powinien stanowić problemu – świetnie sprawdzi się na murach domów i ogrodzeń, ale również możemy trzymać ją w domu.
Rapis wyniosły pochłania amoniak – który znajduje się w wielu detergentach, barwnikach oraz barwionych tekstyliach. Roślina ta świetnie sprawdzi się w każdym wnętrzu, dzięki swojemu uniwersalnemu wyglądowi – wystarczy trzymać go w dużych donicach i odpowiednio pielęgnować, a może wyrosnąć do naprawdę dużych rozmiarów.
Paprotka to popularna roślina domowa – jest piękna, prosta w utrzymaniu, a także bardzo łatwo dostępna. Paproć pochłania formaldehyd unoszący się w powietrzu – działa zatem podobnie do bluszczu pospolitego. Ponadto bardzo ładnie prezentuje się podwieszona pod sufitem.
Postawienie draceny obrzeżonej w pomieszczeniach sprawi, że powietrze zostanie oczyszczane z takich substancji, jak ksylen, formaldehyd i trójchloroetylen, które występują w wielu preparatach uszczelniających, farbach i rozpuszczalnikach. Ta piękna roślina osiąga wysokość nawet do 2 metrów, potrzebuje do tego jednak odpowiednich warunków, pielęgnacji i sporych rozmiarów donicy.
Ta piękna i jedna z najłatwiejszych roślin do pielęgnacji, pomaga w oczyszczaniu powietrza z benzenu i tlenku węgla. Jej długie pnącza mogą piąć się na różnych powierzchniach. Należy jednak pamietać, że nie lubi wilgoci i potrzebuje dobrze naświetlonego miejsca, chociaż poradzi sobie również w półcieniu. Wymaga gleby uniwersalnej do kwiatów doniczkowych, z dodatkiem piasku. Latem wystarczy ją podlewać do 4-5 dni, a zimą co 8.
To kolejna prosta w utrzymaniu roślina, która nie wymaga częstego podlewania – dlatego okres suszy, nie jest jej straszny. Sansewieria preferuje lekką, próchniczą, o odczycie zbliżonym do obojętnego, glebę. Lubi miejsca nasłonecznione, jest jednak rośliną trującą o czym warto pamiętać. Ponadto to dość kosztowny wydatek – ponieważ jej cena to około 340 zł, przy czym inwestycja jest warta swojej ceny. Roślina usuwa trichloroetylen, benzen, ksyleny i formaldehyd.
Kolejna roślina świetnie radząca sobie z takimi substancjami, jak benzen i formaldehyd. Sprawdzi się również, jako roślina ozdobna, która lubi jasne, ale nie mocno nasłonecznione miejsca. Może osiągnąć rozmiar do 45 cm.
Ta przepiękna, choć wymagająca roślina oczyści powietrze z benzenu i toulenu, związkach zawartych w farbie, wosku oraz rozpuszczalniku. Wymaga regularnej pielęgnacji, ciepłych i nasłonecznionych miejsc.
Piękna roślina, która zwalcza ksylen i formaldehyd. Lubi ciepłe i nasłonecznione miejsca – około 0,5 -2 metry od okna. Lubi glebę średnio ciężką i próchniczną. W okresie wegetacyjnym należy ją podlewać obficie – należy chronić daktylowiec przed wiatrem, choć w odpowiednich warunkach, może być wynoszony przed dom.
Zamiokulkas zamiolistny to atrakcyjna wizualnie roślina dekoracyjna, która jest często spotykana w domach oraz biurach. Bardzo dobrze radzi sobie z niedostatkiem wody oraz światła, dlatego często możemy spotkać ją w łazienkach. Poza swoim zachwycającym wyglądem, absorbuje takie roksyny, jak benzen, toluen, ksylen i etylobenzen.
To piękny kwiat o liściach w kształcie serca, z licznymi dziurkami. To odpowiednia roślina dla tych, którzy szukają okazów nie wymagających skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Oczyszcza powietrze z takich toksyn jak: benzen, amoniak i formaldehyd.
To łatwa w utrzymaniu i pielęgnacji roślina, często spotykana w domach. Lubi półcień i temperaturę do 24 stopni. Należy jednak uważać na nią, jeśli posiadamy małe dzieci lub zwierzęta – zwłaszcza koty, dla których kwiat ten może być śmiertelnie niebezpieczny. Ponadto wytwarza substancję drażniące śluzówkę. W przypadku zwalczenia smogu – usuwa szkodliwe związki formaldehydu.
To atrakcyjna wizualnie roślina, którą często możemy spotkać w domach – oczyszcza powietrze z wielu substancji szkodliwych jak: ksylen, formaldehyd, benzen, amoniak i oktan. Lubi miejsca, które nie są bardzo nasłonecznione ale również bardzo cieniste. Nie lubi dużych zmian temperatur oraz przestawiania – warto więc dobrze przemyśleć jego miejsce. Niestety, podobnie jak Filodendron, Fikus Benjamina jest silnie trującą substancją i nie należy jej trzymać w domu, gdzie są małe dzieci oraz zwierzęta.
Przepiękna roślina, która pochłania trichloroetylen, formaldhyd, benzen, ksylen i telen węgla. Jest rośliną długowieczną, która doskonale nawilża powietrze. Dobrze radzi sobie w cieniach oraz półcieniach, jest łatwa w hodowli i wymaga umiarkowanego podlewania oraz zraszania liści.
Jeśli chcesz poprawić jakość powietrza w domu, Aglaonema to doskonałe rozwiązanie. Usuwa szkodliwe substancje, takie jak ksylen i formaldhyd. Choć jest rośliną tropikalną, obecnie przyjęła się u nas jako jeden z kwiatów domowych. Preferuje ciepłe i nasłonecznione miejsca, odpowiednia wilgotność podłoża oraz powietrza. Latem wymaga regularnego podlewania oraz zraszania liści. Jednak trzeba wiedzieć, że jest mocno toksyczną rośliną, która podrażnia śluzówkę – jej pielęgnacje należy wykonywać w rękawiczkach. Jeśli jednak posiadasz w domu dzieci lub zwierzęta – zdecyduj się na inną roślinę.
Hoja różowa wie, jak poprawić jakość powietrza w mieszkaniu. Usuwa związki formaldehydu, benzenu i toluenu. Lubi stałe miejsce, dobrze ale nie nazbyt nasłonecznione miejsce – należy unikać przy niej przeciągów. Ponieważ jest rośliną tropikalną, nie wymaga nadmiernego podlewania, za to warto co jakiś czas zraszać jej liście.
Czyste powietrze w domu zapewni również Trzykrotka – powszechna roślina doniczkowa, łatwa w uprawie, a przy tym atrakcyjna wizualnie. Usuwa trichloroetylen, benzen, ksyleny, formaldehyd i toluen. Jest naprawdę niekonfliktową rośliną – lubi jasne miejsca, cieniste oraz półcienie, a przy tym rośnie bardzo szybko.
Pięknie prezentująca się roślina pochodząca z RPA, lubi słoneczne miejsca i rzadkie podlewanie – ale raz w tygodniu warto zasilić ją dedykowanym jej nawozem. Usuwa takie związki toksyczne, jak: formaldehyd, ksyleny, toulen, benzen i trichloroetylen.
Należąca do rodziny sukulentów. Posiada właściwości lecznicze – dedykowana jest osobom, które zmagają się z astmą. Przy czym niweluje formaldehyd i benzen. Należy zadbać o to, aby miała dużo wolnego miejsca, sporą ilość światła i temperaturę pokojową.
Amerykańska Agencję NASA przygotowała własną listę roślin, które posiadają właściwości oczyszczające powietrze. Według NASA, najbardziej optymalnymi roślinami doniczkowymi, które świetnie radzą sobie z oczyszczaniem powietrza, będą:
Wybierając kwiaty doniczkowe, warto zatem wziąć pod uwagę nie tylko ich atrakcyjny wygląda, który pozwoli zdobić nasze wnętrza, ale również wpływ na powietrze w domu. Rośliny oczyszczające, pochłaniają zanieczyszczenia i pomagają zachować czyste powietrze w mieszkaniu, ponieważ pobierają z powietrza dwutlenek węgla i odfiltrowują lotne związki organiczne, zapewniając nam czysty tlen.
Należy jednak pamiętać, że niektóre gatunki roślin, choć pomogą poprawić jakość powietrza, mogą być szkodliwe dla małych dzieci oraz zwierząt domowych.