• vivacapoeira.eu - treści które inspirują
Rośliny oczyszczające powietrze. Rośliny domowe i doniczkowe oczyszczające powietrze – 20 gatunkówRośliny oczyszczające powietrze. Rośliny domowe i doniczkowe oczyszczające powietrze – 20 gatunkówRośliny oczyszczające powietrze. Rośliny domowe i doniczkowe oczyszczające powietrze – 20 gatunkówRośliny oczyszczające powietrze. Rośliny domowe i doniczkowe oczyszczające powietrze – 20 gatunków
  • Dom i ogród
  • Podróże
  • Zdrowie
  • Hobby
  • Marketing
  • Technologie
  • Kariera
✕

Rośliny oczyszczające powietrze. Rośliny domowe i doniczkowe oczyszczające powietrze – 20 gatunków

Rośliny oczyszczające powietrze

Rośliny oczyszczające powietrze/ foto: canva.com

Rośliny oczyszczające powietrze mogą być znakomitą i naturalną alternatywą dla odświeżaczy powietrza w Twoim mieszkaniu oraz domu. Rośliny antysmogowe, jak sama ich nazwa wskazuje mogą oczyścić powietrze ze smogu. Zobacz, jak możesz poprawić komfort swojego życia w naprawdę prosty sposób. Rośliny oczyszczające powietrze – 20 gatunków w walce ze smogiem.

1. Skrzydłokwiat (Spathiphyllum) – łatwa w uprawie roślina

Jak poprawić jakość powietrza w domu, za zaledwie kilkanaście złotych? Skrzydłokwiat. Ta prosta w uprawie roślina doniczkowa oczyszcza powietrze z toksyn, lotnych związków organicznych takich jak benzen i aceton, a także formaldehyd oraz trichloroetylen. To ładny i atrakcyjny kwiat, który posiada duże dekoracyjne liście kwiatostan przypominający żagle. Skrzydłokwiaty potrafią osiągnąć wysokość nawet 80 cm. Lubią lekko zacienione miejsca oraz temperaturę pokojową. Najlepiej podlewać go 2-3 razy w tygodniu, a zimą zaledwie raz na tydzień. Należy zachować jednak ostrożność, bo roślina może być szkodliwa dla wielu zwierząt. Preferowana gleba żyzna, przepuszczalna i lekko kwaśna (pH 5-6).

2. Bluszcz pospolity (Hedera helix)- roślina, która pomoże oczyścić powietrze z toksyn

Naturalny oczyszczacz powietrza to popularny w Polsce Bluszcz pospolity. Doskonale radzi sobie z formaldehydem, który jest najbardziej powszechną substancją zanieczyszczającą powietrze, formaldehyd emitowany jest m.in. ze spalin samochodowych. Roślina nie potrzebuje dużo słońca, dlatego wybór miejsca dla niej nie powinien stanowić problemu – świetnie sprawdzi się na murach domów i ogrodzeń, ale również możemy trzymać ją w domu.

Bluszcz pospolity
Rośliny oczyszczające powietrze: Bluszcz pospolity/ foto: canva.com

3. Rapis wyniosły (Rhapis excelsa)- doniczkowy pochłaniacz toksyn

Rapis wyniosły pochłania amoniak – który znajduje się w wielu detergentach, barwnikach oraz barwionych tekstyliach. Roślina ta świetnie sprawdzi się w każdym wnętrzu, dzięki swojemu uniwersalnemu wyglądowi – wystarczy trzymać go w dużych donicach i odpowiednio pielęgnować, a może wyrosnąć do naprawdę dużych rozmiarów.

4. Paprotka (Nefrolepis exaltata)

Paprotka to popularna roślina domowa – jest piękna, prosta w utrzymaniu, a także bardzo łatwo dostępna. Paproć pochłania formaldehyd unoszący się w powietrzu – działa zatem podobnie do bluszczu pospolitego. Ponadto bardzo ładnie prezentuje się podwieszona pod sufitem.

5. Dracena obrzeżona (Dracaena marginata)

Postawienie draceny obrzeżonej w pomieszczeniach sprawi, że powietrze zostanie oczyszczane z takich substancji, jak ksylen, formaldehyd i trójchloroetylen, które występują w wielu preparatach uszczelniających, farbach i rozpuszczalnikach. Ta piękna roślina osiąga wysokość nawet do 2 metrów, potrzebuje do tego jednak odpowiednich warunków, pielęgnacji i sporych rozmiarów donicy.

6. Epipremnum złociste (Epipremnum aureum)

Ta piękna i jedna z najłatwiejszych roślin do pielęgnacji, pomaga w oczyszczaniu powietrza z benzenu i tlenku węgla. Jej długie pnącza mogą piąć się na różnych powierzchniach. Należy jednak pamietać, że nie lubi wilgoci i potrzebuje dobrze naświetlonego miejsca, chociaż poradzi sobie również w półcieniu. Wymaga gleby uniwersalnej do kwiatów doniczkowych, z dodatkiem piasku. Latem wystarczy ją podlewać do 4-5 dni, a zimą co 8.

Epipremnum złociste
Epipremnum złociste/ foto: canva.com

7. Sansewieria gwinejska (Sansevieria trifasciata)

To kolejna prosta w utrzymaniu roślina, która nie wymaga częstego podlewania – dlatego okres suszy, nie jest jej straszny. Sansewieria preferuje lekką, próchniczą, o odczycie zbliżonym do obojętnego, glebę. Lubi miejsca nasłonecznione, jest jednak rośliną trującą o czym warto pamiętać. Ponadto to dość kosztowny wydatek – ponieważ jej cena to około 340 zł, przy czym inwestycja jest warta swojej ceny. Roślina usuwa trichloroetylen, benzen, ksyleny i formaldehyd.

8. Zielistka Sternberga (Chlorophytum comosum)

Kolejna roślina świetnie radząca sobie z takimi substancjami, jak benzen i formaldehyd. Sprawdzi się również, jako roślina ozdobna, która lubi jasne, ale nie mocno nasłonecznione miejsca. Może osiągnąć rozmiar do 45 cm.

9. Begonia (Begonia semperflorens)

Ta przepiękna, choć wymagająca roślina oczyści powietrze z benzenu i toulenu, związkach zawartych w farbie, wosku oraz rozpuszczalniku. Wymaga regularnej pielęgnacji, ciepłych i nasłonecznionych miejsc.

Begonia
Rośliny oczyszczające powietrze: Begonia/ foto: canva.com

10. Daktylowiec niski (Phoenix roebelinii roebelenii)

Piękna roślina, która zwalcza ksylen i formaldehyd. Lubi ciepłe i nasłonecznione miejsca – około 0,5 -2 metry od okna. Lubi glebę średnio ciężką i próchniczną. W okresie wegetacyjnym należy ją podlewać obficie – należy chronić daktylowiec przed wiatrem, choć w odpowiednich warunkach, może być wynoszony przed dom.

11. Zamiokulkas zamiolistny oczyści powietrze w domu

Zamiokulkas zamiolistny to atrakcyjna wizualnie roślina dekoracyjna, która jest często spotykana w domach oraz biurach. Bardzo dobrze radzi sobie z niedostatkiem wody oraz światła, dlatego często możemy spotkać ją w łazienkach. Poza swoim zachwycającym wyglądem, absorbuje takie roksyny, jak benzen, toluen, ksylen i etylobenzen.

12. Roślina oczyszczająca powietrze: Monstera dziurawa

To piękny kwiat o liściach w kształcie serca, z licznymi dziurkami. To odpowiednia roślina dla tych, którzy szukają okazów nie wymagających skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Oczyszcza powietrze z takich toksyn jak: benzen, amoniak i formaldehyd.

13. Filodendron czerwieniejący (Philodendron erubescens)

To łatwa w utrzymaniu i pielęgnacji roślina, często spotykana w domach. Lubi półcień i temperaturę do 24 stopni. Należy jednak uważać na nią, jeśli posiadamy małe dzieci lub zwierzęta – zwłaszcza koty, dla których kwiat ten może być śmiertelnie niebezpieczny. Ponadto wytwarza substancję drażniące śluzówkę. W przypadku zwalczenia smogu – usuwa szkodliwe związki formaldehydu.

Filodendron czerwieniejący
Filodendron czerwieniejący/ foto: canva.com

14. Fikus benjamina/figowiec płaczący – skutecznie oczyści powietrze ze smogu

To atrakcyjna wizualnie roślina, którą często możemy spotkać w domach – oczyszcza powietrze z wielu substancji szkodliwych jak: ksylen, formaldehyd, benzen, amoniak i oktan. Lubi miejsca, które nie są bardzo nasłonecznione ale również bardzo cieniste. Nie lubi dużych zmian temperatur oraz przestawiania – warto więc dobrze przemyśleć jego miejsce. Niestety, podobnie jak Filodendron, Fikus Benjamina jest silnie trującą substancją i nie należy jej trzymać w domu, gdzie są małe dzieci oraz zwierzęta.

15. Chamedora wytworna – palma

Przepiękna roślina, która pochłania trichloroetylen, formaldhyd, benzen, ksylen i telen węgla. Jest rośliną długowieczną, która doskonale nawilża powietrze. Dobrze radzi sobie w cieniach oraz półcieniach, jest łatwa w hodowli i wymaga umiarkowanego podlewania oraz zraszania liści.

16. Aglaonema (Aglaonema Schott) – atrakcyjna roślina doniczkowa

Jeśli chcesz poprawić jakość powietrza w domu, Aglaonema to doskonałe rozwiązanie. Usuwa szkodliwe substancje, takie jak ksylen i formaldhyd. Choć jest rośliną tropikalną, obecnie przyjęła się u nas jako jeden z kwiatów domowych. Preferuje ciepłe i nasłonecznione miejsca, odpowiednia wilgotność podłoża oraz powietrza. Latem wymaga regularnego podlewania oraz zraszania liści. Jednak trzeba wiedzieć, że jest mocno toksyczną rośliną, która podrażnia śluzówkę – jej pielęgnacje należy wykonywać w rękawiczkach. Jeśli jednak posiadasz w domu dzieci lub zwierzęta – zdecyduj się na inną roślinę.

17. Hoja różowa (Hoya carnosa)

Hoja różowa wie, jak poprawić jakość powietrza w mieszkaniu. Usuwa związki formaldehydu, benzenu i toluenu. Lubi stałe miejsce, dobrze ale nie nazbyt nasłonecznione miejsce – należy unikać przy niej przeciągów. Ponieważ jest rośliną tropikalną, nie wymaga nadmiernego podlewania, za to warto co jakiś czas zraszać jej liście.

18. Trzykrotka (Tradescantia)

Czyste powietrze w domu zapewni również Trzykrotka – powszechna roślina doniczkowa, łatwa w uprawie, a przy tym atrakcyjna wizualnie. Usuwa trichloroetylen, benzen, ksyleny, formaldehyd i toluen. Jest naprawdę niekonfliktową rośliną – lubi jasne miejsca, cieniste oraz półcienie, a przy tym rośnie bardzo szybko.

19. Asparagus gęstokwiatowy/szparag Sprengera (Asparagus densiflorus)

Pięknie prezentująca się roślina pochodząca z RPA, lubi słoneczne miejsca i rzadkie podlewanie – ale raz w tygodniu warto zasilić ją dedykowanym jej nawozem. Usuwa takie związki toksyczne, jak: formaldehyd, ksyleny, toulen, benzen i trichloroetylen.

20 Aloes (Aloe vera)

Należąca do rodziny sukulentów. Posiada właściwości lecznicze – dedykowana jest osobom, które zmagają się z astmą. Przy czym niweluje formaldehyd i benzen. Należy zadbać o to, aby miała dużo wolnego miejsca, sporą ilość światła i temperaturę pokojową.

Rośliny oczyszczające powietrze: Aloes
Rośliny oczyszczające powietrze: Aloes/ foto: canva.com

20 gatunków roślin oczyszczających powietrze wgNASA

Amerykańska Agencję NASA przygotowała własną listę roślin, które posiadają właściwości oczyszczające powietrze. Według NASA, najbardziej optymalnymi roślinami doniczkowymi, które świetnie radzą sobie z oczyszczaniem powietrza, będą:

  • aglaonemy
  • aloesu
  • anturium Andrego
  • areki
  • bluszczu pospolitego
  • chamedory wytwornej
  • chryzantemy wielokwiatowej
  • daktylowca niskiego
  • draceny deremeńskiej
  • draceny wonnej
  • epipremnum złocistego
  • fikusa benjamina
  • filodendronu czerwieniejącego
  • gerbery Jamesona
  • liriope szafirkowatej
  • palmy bambusowej
  • palmy biczowej
  • paprotki
  • skrzydłokwiatu
  • zielistka Stenberga

Wybierając kwiaty doniczkowe, warto zatem wziąć pod uwagę nie tylko ich atrakcyjny wygląda, który pozwoli zdobić nasze wnętrza, ale również wpływ na powietrze w domu. Rośliny oczyszczające, pochłaniają zanieczyszczenia i pomagają zachować czyste powietrze w mieszkaniu, ponieważ pobierają z powietrza dwutlenek węgla i odfiltrowują lotne związki organiczne, zapewniając nam czysty tlen.

Należy jednak pamiętać, że niektóre gatunki roślin, choć pomogą poprawić jakość powietrza, mogą być szkodliwe dla małych dzieci oraz zwierząt domowych.

Redakcja
Redakcja
Witajcie na vivacapoeira.eu! Nazywam się Sandra Stempniewska i kocham sport. Od dziecka trenowałam karate pod okiem senseia Mirosława Kuciarskiego. Sztuki walki to dla mnie nie tylko sport, ale również forma ekspresji artystycznej. Obecnie trenuję squasha, bieganie, jogę oraz gram w siatkówkę. Tworzę dla Was artykuły z zakresu sportu, ale także innych interesujących mnie dziedzin, jak zdrowie i podróże czy porady dotyczące życia codziennego i pielęgnacji przetrzeni domowej. Jestem copywriterką z ponad 10 letnim stażem, publikowałam artykuły naukowe, biograficzne oraz liczne felietony. Uwielbiam swoją pracę i mam nadzieję, że zostaniecie tutaj ze mną na dłużej!

Podobne posty

Pokrzywa

Pokrzywa/foto: canva.com

15 kwietnia 2025

Pokrzywa zwyczajna – naturalny środek leczniczy. Właściwości i zastosowanie


Czytaj więcej
Bryan Jonhson i jego sposób na lepszy sen

Bryan Jonhson i jego sposób na lepszy sen. Zdjęcie: unsplash.com

9 maja 2024

Bryan Jonhson i jego sposób na lepszy sen


Czytaj więcej
CBD: Twoje naturalne wsparcie w codziennej równowadze

CBD: Twoje naturalne wsparcie w codziennej równowadze. Zdjęcie: unsplash.com

13 lutego 2024

CBD: Twoje naturalne wsparcie w codziennej równowadze


Czytaj więcej
Mezomorfik

Typ Mezomorfik - cechy charakterystyczne, dieta i trening / canva

5 kwietnia 2023

Typ Mezomorfik – cechy charakterystyczne, dieta i trening


Czytaj więcej
Ektomorfik

Typ Ektomorfik - charakterystyka budowy ciała. Dieta i trening / canva

5 kwietnia 2023

Typ Ektomorfik – charakterystyka budowy ciała. Dieta i trening


Czytaj więcej
Endomorfik

Endomorfik: budowa ciała, charakterystyka, dieta i trening / canva

5 kwietnia 2023

Endomorfik: budowa ciała, charakterystyka, dieta i trening


Czytaj więcej

Comments are closed.

Ostatnie artykuły:

  • Pokrzywa
    Pokrzywa zwyczajna – naturalny środek leczniczy. Właściwości i zastosowanie
    15 kwietnia 2025
  • Inwestowanie w złoto dlaczego warto?
    Inwestowanie w złoto dlaczego warto?
    14 stycznia 2025
  • Samolot
    Ile waży samolot?
    25 września 2024
  • przewóz osób do Holandii i Niemiec
    Pracujesz za granicą i szukasz transportu? Zobacz, jaka opcja będzie dla Ciebie korzystna
    25 września 2024
  • Siedlisko U'laski
    Ciekawe miejsca w Polsce – 12 miejsc w Polsce, które warto zobaczyć!
    23 sierpnia 2024
  • Skok na bungee
    Skok na bungee – czy jest bezpieczny? Ile kosztuje?
    13 sierpnia 2024
  • Digital Marketing
    Digital marketing – marketing online. Co musisz wiedzieć o marketingu cyfrowym?
    19 lipca 2024
  • Bryan Jonhson i jego sposób na lepszy sen
    Bryan Jonhson i jego sposób na lepszy sen
    9 maja 2024
  • Czyszczenie srebra
    Jak czyścić srebro? Sprawdzone sposoby! 
    16 kwietnia 2024
  • Ludzik Michelin
    Skąd wziął się Ludzik Michelin? Historia kultowej postaci
    16 kwietnia 2024
  • CBD: Twoje naturalne wsparcie w codziennej równowadze
    CBD: Twoje naturalne wsparcie w codziennej równowadze
    13 lutego 2024
  • Pomelo
    Pomelo – czym jest? Jak jeść?
    16 grudnia 2023
  • Zioła w ogrodzie
    Zioła w ogrodzie – jak uprawiać ogródek? Najpopularniejsze zioła
    3 listopada 2023
  • Ile waży sztabka złota?
    Ile waży sztabka złota? Ile kosztuje?
    23 września 2023
  • Temperatura wrzenia oleju?
    Jaka jest temperatura wrzenia oleju?
    16 sierpnia 2023
  • Pedały w samochodzie
    Pedały w samochodzie – opis i zastosowanie
    16 sierpnia 2023
  • Helikopter
    Jaka jest prędkość helikoptera?
    16 sierpnia 2023
  • Zawody przyszłości
    Zawody przyszłości. Rynek pracy jakiej branży jest przyszłościowy?
    8 sierpnia 2023
  • Immobilizer
    Immobilizer – do czego służy i jak działa? Wyjaśniamy!
    8 sierpnia 2023
  • Wolny zawód
    Wolny zawód – definicja. Lista wolnych zawodów
    8 sierpnia 2023
  • Czy pomidor to owoc?
    Czy pomidor to owoc czy warzywo?
    8 sierpnia 2023

Kategorie

  • Dom i ogród
  • Hobby
  • Kariera
  • Marketing
  • Podróże
  • Technologie
  • Zdrowie

Tagi

AI Budowa ciała Hobby Podróże Sport sztuki walki Zdrowie

Tomasz Nojek

Witaj na vivacapoeira.eu. Jestem Tomasz Nojek, miłośnik i praktyk sztuk walki – a zwłaszcza wspaniałej i widowiskowej capoeiry. Pomysł na stworzenie bloga pojawił się, podczas mojej kontuzji. Duża ilość wolnego czasu i tęsknota za sportem sprawiła, że założyłem ten portal. Z ogromną pasją dzielę się z Wami informacjami o sztukach walki, aktywności fizycznej oraz zdrowiu, mając nadzieję że zainspiruję Was do aktywnego życia! Interesują mnie rozmaite ciekawostki na temat świata, więc znajdziecie tutaj ogromną informację na temat faktów mniej znanych, ale za to jakich cennych! W wolnych chwilach, poza treningiem, podróżuję i edukuję się w zakresie marketingu i technologii, aby moje treści trafiły do coraz większej ilości osób. Portal ten stał się nieodzowną częścią mojego życia i z przyjemnością publikuję dla Was wartościowe treści!

vivacapoeira.eu treści które inspirują

Ostatnie artykuły:

  • Pokrzywa
    Pokrzywa zwyczajna – naturalny środek leczniczy. Właściwości i zastosowanie
    15 kwietnia 2025
  • Inwestowanie w złoto dlaczego warto?
    Inwestowanie w złoto dlaczego warto?
    14 stycznia 2025
  • Samolot
    Ile waży samolot?
    25 września 2024
  • przewóz osób do Holandii i Niemiec
    Pracujesz za granicą i szukasz transportu? Zobacz, jaka opcja będzie dla Ciebie korzystna
    25 września 2024

Komentarze:

  • 23 października 2023

    Lawenda w ogrodzie - co warto wiedzieć? commented on Zioła w ogrodzie – jak uprawiać ogródek? Najpopularniejsze zioła

  • 17 maja 2023

    Rodzaje sztuk walki - najpopularniejsze sporty commented on Krav Maga – system samoobrony. Na czym polega?

  • 17 maja 2023

    Rodzaje sztuk walki - najpopularniejsze sporty commented on Muay Thai – czym jest tajski boks? Jak wygląda trening?

  • 17 maja 2023

    Rodzaje sztuk walki - najpopularniejsze sporty commented on Taekwondo – zasady walki. Jak zacząć trenować?

Kategorie:

  • Dom i ogród
  • Podróże
  • Zdrowie
  • Hobby
  • Marketing
  • Technologie
  • Kariera
vivacapoeira.eu - wszystkie prawa zastrzeżone ©
Kontakt z redakcją: Kontakt | Mapa witryny | Polityka Prywatności | Polityka Cookies | Regulamin | Disclaimer | Kodeks Postępowania | Polityka Redakcyjna | Kontakt | ul. Brodzińskiego Kazimierza 150, 51-112, Wrocław | Tel: 88 407 25 82
  • vivacapoeira.eu - treści które inspirują